Pages Menu
Categories Menu
Toplumda Birey Olarak Kadın Farkındalığı Oluşturmak Paneli

Toplumda Birey Olarak Kadın Farkındalığı Oluşturmak Paneli

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle Siirt Üniversitesi konferans salonunda “Toplumda Birey Olarak Kadın Farkındalığı Oluşturmak” konulu bir panel düzenlendi.

Kadın Sorunları Araştırma Merkezinin organize ettiği panelde konuşan Öğr. Gör. Esra ÖMÜR Türk kadının milli mücadelede oynadığı rol ve cumhuriyetimizin kurulup gelişmesindeki rolüne değindi.

Prof. Dr. Ayşe OTTEKİN DEMİRPOLAT’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşan Nilgün ONURSAL kadına uygulanan fiziksel, sözel, ekonomik, psikolojik ve sosyal şiddet, aile planlamasının anne sağlığı açısından yararları ve çocuk gelinler ve alınabilecek önlemlere değindi.

Yrd. Doç. Dr. Adnan MEMDUHOĞLU ise İslam dininin kadına verdiği önemi örneklerle atıfta bulunurken Avukat Ali ÖZER hukukumuzda kadının statüsü ve hakları konulu sunumunu yaptı. Eşitlik, ayrımcılık yasağı ve kadını korumaya yönelik olarak yapılan düzenlemelerle ilgili bilgiler verdi.

Son sırada söz alan Prof. Dr. Ayşe OTTEKİN DEMİRPOLAT ülkemizde kadının çalışma hayatındaki rolünün % 24,4 olduğunu bu rakamın Kuzey Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu ülkeleri ile eşdeğer olduğunu oysa OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütü) ülkelerinde % 66 olduğunu söyledi. Siyasi hayatta da Türk kadının rolünün pek iş açıcı olmadığına değinen DEMİRPOLAT doksan dört ülke arasında Türkiye’nin kadının siyasi hayattaki rolü sıralamasında doksanıncı sırada olduğunu belirtti.

Panel plaket törenin ardından sona erdi.